22 Tem 2012

Yakın Melodiler (Haçaturyan'ın Hayatı)

Rus klasik müzik dediğimiz zaman aklımıza gelen isimler belli..Rahmaninov, Çaykovski..Yani, yakın tarihimizde yaşayan önemli isimlere kıyasla, daha eski bestecileri ve eserleri biliriz. Oysa insan işin içine girdikçe, daha ne önemli isimler olduğunu farkediyor..İşte tam bu noktada, sizler için ben devreye giriyor :) ve Aram Haçaturyan gibi bir ismi sizlere tanıtmadan olmaz diye düşünüyorum.Aram Haçaturyan, 1903 Gürcistan doğumlu, ermeni asıllı Sovyet bestecisidir. Prakofyev ve Şostakoviç ile birlikte, Sovyet müziğinin dev üçlüsü haline gelen Aram Haçaturyan, 20.yüzyılın önde gelen bestecileri arasında yerini almıştır. Haçaturyan, komünizme gönül vermiş, Ermenistan sevgisinin ise her imkanda altını çizmiştir. Zaten, eserlerine baktığımızda, bestecinin hem komünizm, hem de Ermenistan sevgisinin farkına varmamak mümkün değil.

Haçaturyan’ı diğer birçok besteciden ayıran önemli bir özelliği, stilinde bir çok ülkenin folklorik tınısını barındırmasıdır. Bunların arasında, Gürcistan, Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan gibi ülkeler bulunur. Müziğinde elbet klasik formları kullanır ama bahsettiğimiz özelliği sayesinde, klasik orkestrasyona bir takım folklorik vurmalı çalgılar eklemesi besteciyi farklı bir yere taşımıştır.

Diğer bir özelliği ise, Asya müziğinin özelliklerinden biri olan aksak ritimleri müziğinde kullanmasıdır.

Bestecinin, hayranı olduğu Ravel’in izlenimciliğinden etkilenmesini ise belirtmeden geçmemek lazım.

Haçaturyan’ın eserlerine gelince...Spartaküs balesi, Gayaneh balesi ve içerisinde özellikle geçen Kılıç dansı, sizlere uzun zaman önce dinlettiğim maskeli balo süiti ve 1.senfonisi en bilindik eserleridir. Sizler Kılıç dansını dinleyedurun, Gayaneh balesinin konusu bir başka güne kalsıınn...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder