Terimler

Arya, bir kişinin duygu ve düşüncesini yansıttığı şarkıdır. 

Balad, şiirin müziğe uyarlanmış halidir. 

Bale, dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarını birleştirerek kullanan bir tiyatro gösterisidir. 

İtalyanca dans anlamına gelen "ballo" ya da "balletto" sözcüğünden türetilmiştir.

Düet, iki kişinin duygu, düşünce ve konuşmalarını iletir.

Konçerto, bir ya da bir kaç enstrümanın ön plana çıkarak orkestra eşliğinde çalma ustalıklarını gösterdikleri eserlerdir. Üç ya da dört bölümden oluşan Batı Müziği beste türü özellikle solo olarak enstrümanın dikkat çekmesini sağlar. Ör: Piyano Konçertosu, Keman Konçertosu

Koro, eserde halkın vicdanını, düşüncelerini sesli olarak müzikle dile getirdikleri yerdir. 

Kuartet4 kişinin duygu, düşünce ve konuşmalarını iletir.

Libretto, bahsedilen eserin şarkı şeklinde söylenen yazılı metinlerine verilen isimdir. Senaryo kavramından farklı olarak, detaylı olarak sahnede duyduğunuz her türlü söz, bu metine dahildir. Latince kitap anlamına gelen 'Libro' kelimesinden gelir. 

Opera, klasik müziğin önemli bir parçasıdır. İçindeki konuşmaların müzikli ve tiyatral şekilde sergilendiği oyundur. Şarkıların nasıl söylendiği konusunda örnekleme yapmamı istemezsiniz herhalde :)

Oratoryo, opera gibi İtalya'da doğmuştur. Operayla benzer yapıdadır. Farkı ise, oyun ögesi içermemesi, dini içerikli olması ve kostüm & dekor içermemesidir. Lirik, epik ve dramatik türleri mevcuttur. 

Piyano, telli çalgılar grubunun tokmaklı çalgılar kategorisinde bulunan klavyeli telli bir müzik aletidir.

Polonez, çiftlerin yavaş yürüyüş, referans ve dönüşler ile yaptıkları Polonya Halk dansıdır. 3/4 lük, moderate tempodur.

Prolog, açılış hikâyesidir. Mutlaka ana hikâyeye bağlıdır ve hikâyenin daha iyi anlaşılması için geçmişe dayalı ya da arka planda olan bazı detayları anlatır. Öyle ilk perde açıldığında, bu nerden çıktı, o ne alaka demememiz için :)

Rapsodi, serbest, doğaçlama bir şekilde yazılmış müzikal eserdir. Yunanca 'epik şarkı' anlamındadır.

Resitatif, kişilerin sözlerini konuşurcasına bir şarkıyla söyledikleri bölümdür.

Süit, dans formunda yazılmış kısa enstrümantal parçadır. Birkaç bağımsız ama ana bir fikirle birleştirilen parçalardan ibaret olan müzik eseridir.


Terzet, 3 kişinin duygu, düşünce ve konuşmalarını iletir.

Uvertür, opera, bale veya konçertonun açılışındaki parçadır. Eserin bu kısmı çok eski zamanlarda seyircilerin salondaki yerlerine oturmalarına imkan vermek için çalınırmış. Ancak sonraki dönemlerde tiyatro gelenekleri değişmiş ve uvertür eserin bir parçası haline gelmiş. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder